Jak dokonywać zwrotów w H&M i odzyskać pieniądze

Uwielbiamy kupować ubrania, ale często idziemy do sklepu i od razu kierujemy się do kasy bez przymierzania lub z braku czasu robimy to przez internet. Ale jakie mamy prawa i obowiązki, aby dokonać zwrotu w przypadku, gdy nie podoba nam się to, jak leży na nas, nie jest to nasz rozmiar lub po prostu nie chcemy danej odzieży? Porozmawiajmy o przypadku firmy H&M.

 

 

Jak działają zwroty w H&M

Masz 30 dni na dokonanie zwrotu w H&M zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i online, chociaż są pewne daty, takie jak Boże Narodzenie, w których terminy te są wydłużane, aby ułatwić klientom zwrot prezentów.. Od kiedy zaczyna się liczyć 30 dni? W przypadku zakupu w sklepie stacjonarnym od dnia dokonania zakupu (ostatni dzień widnieje na bilecie) oraz w przypadku zakupu w sklepie internetowym od momentu otrzymania zamówienia w domu, ale w przypadku otrzymania go w ciągu kilku dostawy, 30 dni będzie liczone od dnia otrzymania ostatniej dostawy. Dzieje się tak w przypadku zakupu kilku pozycji, które są wydawane w zależności od istniejących zapasów. 

Okres zwrotu w H&M w przypadku kolekcji specjalnych i artykułów od projektantów wynosi 30 dni, niezależnie od tego, czy zostały zakupione w sklepie stacjonarnym, czy online. 

Artykuły muszą posiadać wszystkie metki, być w idealnym stanie i nie być używane. 

W sklepie stacjonarnym do zwrotu bilet jest niezbędny w terminie, ponieważ bez niego nie będzie możliwe dokonanie zwrotu. W przypadku zakupów online paczki zawierają formularz zwrotu, który należy wypełnić kodem najlepiej wyjaśniającym powód wysłania przedmiotu lub przedmiotów znajdujących się w paczce, w której otrzymałeś zamówienie. Jeśli go nie zawiera, skontaktuj się z obsługą klienta.

Jednak nawet jeśli kupujesz online, możesz również zwrócić zamówienie w sklepie stacjonarnym z dowodem dostawy lub paragonem elektronicznym z kodem QR i zawsze w ustalonym terminie. 

Niektórych artykułów online nie można zwrócić w sklepie stacjonarnym, na przykład artykułów z konceptu Beauty, mebli i oświetlenia H&M Home, bielizny (z wyjątkiem biustonoszy) i kolczyków. Jeśli chodzi o artykuły łazienkowe, można je zwrócić, o ile zachowują klej ochronny. Oczywiście, jeśli otrzymasz uszkodzony przedmiot, możesz go zwrócić do sklepu, ale nie te, które zostały do ​​Ciebie wysłane przez pomyłkę. Maseczek na twarz nie można zwrócić ze względów bezpieczeństwa i higieny. 

Jeśli jednak możesz zwrócić te produkty, które są wykluczone w sklepie stacjonarnym, ale online. Produkty kosmetyczne mogą być zwracane pod warunkiem, że nie były otwierane i zachowują nienaruszone oryginalne opakowanie. 

Zwrot zostanie dokonany w taki sam sposób płatności, jaki został użyty przy zakupie online. Jeśli kiedykolwiek będziesz mieć problem w sklepie fizycznym z dostępem do zamówienia online, będziesz musiał to zrobić za pomocą innych opcji, takich jak:

  • W punkcie odbioru: w paczce należy umieścić artykuł lub artykuły, które chcesz zwrócić, wraz z formularzem zwrotu H&M z kodem najlepiej wyjaśniającym sytuację. Do zamówień zawsze dołączamy samoprzylepną etykietę z adresem, dzięki czemu można ją wykleić na zewnątrz i dostarczyć do centrali. Dostarczasz go do punktu odbioru. 
  • W domu klienta: przygotuj paczkę jak w poprzednim punkcie i skontaktuj się z obsługą klienta, aby zamówić odbiór w domu. Termin odbioru wynosi do 5 dni roboczych. 

W takich przypadkach zwrot zostanie dokonany przy użyciu tej samej metody płatności, która została użyta przy zakupie online. Kiedy dotrze do magazynu, wyślą Ci wiadomość e-mail z potwierdzeniem, a będziesz musiał poczekać 14 dni na zwrot pieniędzy. Koszty wysyłki są również zwracane, jeśli wszystko zwrócisz. 

Dokonywanie zwrotów lub zmian rozmiaru w sklepach stacjonarnych, a także w punkcie odbioru osobistego lub w punkcie odbioru osobistego jest bezpłatne, z wyjątkiem zakupów dokonywanych za pośrednictwem konta gościa (1,95 EUR). Nawet w sklepie stacjonarnym koszty wysyłki również zostaną zwrócone, jeśli dokonasz pełnego zwrotu. 

 

Jak zwrócić zakupy Klarna do H&M

 

Klarna to globalny dostawca rozwiązań płatniczych, który współpracuje ze sprzedawcami detalicznymi, aby zapewnić klientom najbardziej bezproblemowe zakupy online. Nawiązał współpracę z H&M, aby zaoferować prostą usługę, która pozwala płacić w 3 nieoprocentowanych ratach. 

Jeśli chcesz zwrócić przedmiot zakupiony za pośrednictwem Klarna, musisz wstrzymać płatność za pomocą opcji „Raport zwrotu” dostępnej na Twoim koncie płatności H&M x Klarna. Jeśli otrzymałeś paczkę w kilku dostawach, będziesz musiał zwrócić całe zamówienie w jednej paczce. W przypadku, gdy zapłaciłeś już za zwrócone produkty, Klarna zwróci Ci pieniądze na kartę użytą podczas płatności. 

 

Jak zwrócić zakupy opłacone kartą podarunkową w H&M

 

W przypadku zwrotu produktów online opłaconych w całości fizyczną kartą podarunkową, elektroniczna karta podarunkowa zostanie wysłana na Twój adres e-mail z całkowitą kwotą zwrotu. Jeśli użyłeś dwóch metod płatności, zwrot zostanie dokonany najpierw na kartę kredytową lub debetową, a następnie część zapłaconą kartą podarunkową. 

Możesz używać zarówno fizycznych, jak i elektronicznych kart podarunkowych zarówno w sklepie, jak i na stronie internetowej. 

Jeśli zwrócisz odzież zakupioną w sklepie stacjonarnym H&M, za którą zapłacono kartą podarunkową, zwrot zostanie dokonany na karcie zwrotnej. Jeśli korzystałeś z kilku metod, pierwszeństwo ma to, co zostało opłacone kartą podarunkową i zostanie przeniesione na kartę zwrotną, a reszta w metodzie, którą została użyta. 

 

Jak zwrócić produkty H&M Home

 

Wszystkie artykuły H&M Home, które kupiłeś zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym, można zwrócić w dowolnym sklepie stacjonarnym, z wyjątkiem mebli i oświetlenia, które muszą zostać zwrócone online. Musi być w oryginalnym opakowaniu. Jeśli paczka, którą chcesz zwrócić, jest większa niż 700x500x600 mm, będziesz musiał poprosić o odbiór w domu. Jeśli brakuje jakichkolwiek części, zwróć przedmiot za darmo, podając powód zwrotu „wadliwy”.